(Vyberte si ze seznamu)

   Individuální trénink Vlkoš - Nabrouck a Luboš Satora

   Ukázka práce mladé feny - Celine a Danuše Paulová





    

21.5.2008 - Pes: Nabrouck, psovod: Luboš Satora    
    

Zápis z tréninku.

  Účastníci:

Pes: Nabrouck
Psovod: Luboš Satora
Kladeč: Květ. Štibora – Mistr sportu, Mistr světa IPO
Figuranti: Jan Fekar – Mistr světa IPO, Pavel Strnad
Kontrola: Milan Kulštrunk (bývalý vrchní školitel a výcvikář psovodů PČR)

Stopa: 2000m, 2 hod., pole, oranice, jarní osev, louka, polní cesty
start – obdélník 20x5m, křížení 3 stop
konec stopy – identifikace ze 3 osob.

Průběh, hodnocení, chyby a jejich náprava:

1. Start: tradičně rychlé letmé a nervózní nasumování, vystartování po první stopě kterou zachytil (silnější pach později položené stopy figuranta), po návratu do startovního obdélníku 20x5m znovu nasazení na stopu, kontrola pachu druhého figuranta a až nakonec odchod ze startu po správné stopě.
Doporučení: nespěchat na startu, na kvalitním nasumování záleží celý průběh stopy. Pokud pes málo nasumuje, nemá v nose dostatečně zafixovaný pach a je nejistý i v dalším průběhu stopy. Stoupnout na stopovací šňůru nakrátko, oběma rukama přidržet pachovku co nejdéle na nose psa (při výcviku mladého psa do pytlíku dát zpočátku i malý pamlsek aby ho dlouho hledal a zafixoval si delší nasumování, pak pamlsek vynechávat a nakonec pamlsek zrušit)
Prohledání startovacího obdélníku: začít u jediného kladeče.
Postup: kladeč na základně zapíchne krajní kolík, po základně přejde 20m na druhou stranu, vrátí se do středu a startuje. Psovod nechá nasumovat, na krátkém vodítku vede psa po stopě kladeče min. 2x přes vymezený prostor přesně po stopě kladeče, po správném nasazení výrazně pochválit. Možno zpočátku položit i pamlsek, aby si pes zafixoval, že hned na začátku má něco hledat. Ihned jakmile se to naučí, pamlsky omezovat, aby si na ně nezvykl. Navrhují trénovat jenom zahájení se stopou max. 200m i vícekrát po sobě, pro fixaci. Až to pes umí, přidat jednoho a pak dva figuranty. Pokud pes nepracuje později dobře, klidně se vrátit ke kratším časům a bez figurantů.

2. Sledování stopy v poli (vojtěška), pokud si je psovod jistý stopou kladeče (hlavně zpočátku výcviku), psa výrazně chválit, pokud se odchýlí od stopy použít upozornění (Hledej Stopa???!!!!). Na křižovatkách zpočátku výcviku těmito povely ubezpečovat psa, že pracuje dobře. Po zafixování snižovat intenzitu pochval (ale povzbuzovat stále, hlavně když je vidět, že pes stopu „lajdá“).
Na křižovatkách pochválit, když jde dobře, pokud se odchýlí od stopy povel (Hledej Stopa!!!!). Pozorně sledovat chování psa. Zkušený psovod musí rozeznat, kdy jde pes jistě a kdy není na stopě. (nutný výcvik a trénink psovoda).
Na vlastní stopě NECHAT PRACOVAT PSA SAMOSTATNĚ!!!. Platí, že jediný kdo kazí psovi jeho práci je psovod.

3. Identifikace – při výcviku chválí psa první kladeč, podá pamlsek nad rameny a nutí vyskočit psa na prsa kladeče. Později, až přijde schvácený psovod „dochválí“ si psa sám.

Několik poznámek: nikdy nespěchat ve výcviku psa a nepřeskakovat etapy.
U začínajících psovodů delší teoretická příprava bez psa (knihy a vždy debata se zkušeným psovodem) a spíš pozorování práce zkušeného psovoda.
Důsledný výcvik kladečů?? Stopu na ploše nekončit vždycky na cestě, ale střídat i lomy cca 20-50m v prostoru před cestou (zamezit zafixování vjemu, že pokud je blízko cesta, tak tam automaticky musí vést stopa). Na dlouhé rovné cestě nekončit vždycky křižovatkou (pak neregistruje odbočení z cesty mimo křižovatku).
Střídání stop (pes si silně fixuje asociace a při opakování se chová stále stejně, pak neimprovizuje a nedává pozor), POZOR na nevědomé a automatické chyby při vedení psa (nevědomky se každý snaží psovi pomoci, pes to vycítí a nepracuje dobře), k tomu využít cizích zkušených psovodů a naučit se nechat si poradit (někdy neřešitelné). V případě, že pes nepracuje dobře, nebát se vrátit se do předcházející etapy výcviku.

Závěr: podle mě nepracoval Nabrouck zrovna nejlépe. Bylo konstatováno, že je vidět na Nabrovi málo tréninku (jejich 6-ti měsíční vlčáci mají za sebou už cca 50 stop???? Sice krátké a někdy části, ale mají.) Zpočátku se záchranáři zhrozili nad takovou prací psa, která v jejich pojetí je vždycky na diskvalifikaci, ale pomalu dochází k názoru, že pro náš účel je naše metoda a cíl tréninku velmi dobrý. Pokud je cílem pouze nalezení kladeče, způsob práce na stopě není rozhodující.

Zapsal: Luboš Satora

   Fotky najdete v Galerii - RESCUE Trénink.

  ZPĚT NA ZAČÁTEK



    

21.5.2008 - Pes: Nabrouck, psovod: Luboš Satora    
    

Ukázka práce mladé feny:

  Pes: Celine Spirit of Bloodhound – Cecilka
  Psovod: Danuše Paulová

Záznam o cvičné stopě v katastru Doubravice, lokalita Zátlucké rybníky
datum: 25.05.2008
start kladeče: 17.15
start psa: 17.45
délka stopy: cca 1800 m.
místo startu: startovní obdélník vpravo podél cesty.
Ve stopě několik granulí. Při nášlapu kladeč po položení předmětu opustil obdélník a vrátil se do něho s odstupem několika metrů, udělal v něm obrat o 180 stupňů a opustil ho směrem do trasy.Cilka narazila na stopu a okamžitě s nosem u země sledovala kladeče tak, jak v obdélníku postupoval. Dál po cestě stále vpravo, první odbočka doprava průsekem na křižovatku cest. Tam šla napřed vpravo (pamatovala si předchozí stopu), sama poznala chybu a zpět na křižovatku a zde půlkruhem nalezla stopu do volného lesa. Zde stopa zcela mimo cesty pro psovoda značena fáborky na stromech ve výši cca 2 m nad zemí. Trasa přes potok – bez problémů směrem k Novému rybníku. Zde turisté, těch si nevšímala, jenom jejich kola ji trochu zdržela (byla ve stopě.)
Kladeč překřížil štěrkovou lesní cestu a stopu zakončil cca 70 m nad tímto křížením ve volném lese. Cilka ale na cestě odbočila doprava a pokračovala zcela mimo stopu. Po 150 m upozorněna psovodem na chybu, návrat do místa chyby, sama už našla stopu z cesty do lesa a našla kladeče , to vše s nízkým nosem. Velká pochvala.
Trénovat mimo jiné i změny povrchů.

Danuše Paulová


  ZPĚT NA ZAČÁTEK